20 Haziran 2016 Pazartesi

Kedi Gençlik Hastalığı (Kedi Panleukopenia)

Kedilerde oldukça ölümcül seyreden viral bir hastalıktır .Hastalığın oluşmasına sebep olan bir DNA virusu olan parvovirus Tip2 ile büyük uyumluluk gösterir.Doğada oldukça yaygın olan ve genellikle belirli bir alanda sık yaşam içinde olan kedi gruplarında oldukça yaygındır. Virus oldukça dayanıklı olamakla tanınır ortam ısısının 10 ila 25 derece arasında olduğu durumlarda bir kaç yıl canlı kalır ve birçok dezanfektana dirençlidir. Panleukopenia virusu sodyum hypoklorid den etkilenir bu yüzden hastalığın varlığında çamaşır sularıyla malzemeler temizlenmelidir.


Bulaşma:Hastalık etkeni doğada oldukça yaygındır ve dirençli olduğundan uzun yıllar canlı kalmaktadır. Bulaşma daha çok ortamda bulunan enfekte kediler aracılığı ile olmaktadır.Aynı zamanda kedilerin ortak kullandıkları mama ve su kapları yaşam yerleri yatakları bulaşmada etkilidir.
Hastalık Belirtileri : Hatalık daha çok 2 - 6 arasındaki kedilerde rastlanmaktadır .Virus vücuda girdikten yaklasık 8 - 10 gün sonra ilk belirtilerini gösterir.Hasta gergin mutsuz iştahsızdır ve kedilerin ayaklarını karın altına toplar vaziyette oturuşları vardır.Kürek kemikleri göğüs kafesi üzerinde çıkıntı yapmış haldedir ki bu hemen hemen her hastada görülen bir semptomdur . 8 - 10 günlük dönemden sorra hasta birden klinik olarak kötüye gider 40-41 derece ateş, kusma, ishalideri ve tüylerde dağınıklık, dehidrasyon ( sıvı kaybı ) bu belirtiler bir gün kadar devem ederki bunu hasta sahibi daha dün birşeyi yoktu birden oldu diye tanıomlar hatta dışarıda beslenen kedilerde bir günlük ortadan kaybolduktan sonra ertesi gün bu belirtilerle bulduklarını söylerler. Hastalarda iştah tamamen gitmiş kedi amma yada su kabına başını sokmuş şekilde bulunur ama yeme yemiyordur.


Hastanın sıvı dengesi bozulmuştur klinik muayenede karında ağrıya rastlanır ateş yüksektir . Bazı olgularda ateş subnormal olarak karşımıza çıkar ve kusma ishal mevcuttur . Kusmanın rengi yeşil ve yapışkandır yapılan kan tahlilinde hemotokrit yükselmiş ve beyaz kan hücreleri oldukça düşüktür WBC nin 2 civarlarına düştüğü durumlarda prognoz oldukça kötüdür . Diğen kan tetkikleri hastalığın tanımlanmasında çok önemli değildir fakat genel durumun değerlendirilmesi için mutlaka yapılmalıdır. Kan sıvı dengesi mutlaka takip edilmeli ve buna uygun şekilde sıvı takviyesi yapılmalıdır. Sekunder enfeksiyonların önüne geçmek için mutlaka antibiyotik başlanmalı kusma durdurulmalıdır.

Hastalığın tanısında klinik bulguler kan değeleri bulgusu yanında tecrübeli bir veteriner hekimin kolayca koyacağı teşhisdir . Kesin teşhisi virus izalosyonuyla konulur.

Sonuç olarak hastalık klinik belirtiler ortaya çıktığı 2 gün içerisinde 2 - 6 aylık kedilerde %80 oranında ölümle şekillenir ve hastalığın akut dönemini atlatan hastalar 1 hafta içerisinde iyileşi ve herhangi bir hastalık belirtisi kalmaksızın iyileşir.Tedavi sırasında veteriner hekimin yapacağı uygun kediden alınan kan ve hasta kediye nakledilir bu tedavi başarısında oldukça yüksektir . Hastalığı atlatan kedi 1 aya kadar çevreye virus saçar . Bu yüzden toplu yaşayan kedilerde hasta kediyi uzun süreli ayırmak şarttır.Tek korunmanın aşılama olduğu unutulmamalı mutlaka 6 - 8 haftalıkken aşılamaya başlanmalıdır.

Hastalık sadece kedilerde gözlenir insana bulaşma şekillenmediğinden zoonoz değildir.

Veteriner Hekim Bülent DÖLEN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder