11 Temmuz 2016 Pazartesi

SCOTTISH FOLD (Kıvrık kulaklı kediler)

SCOTTISH FOLD (Kıvrık kulaklı kediler)

ScottishFold kedilerin diğer kedilerden en benzersiz özelliği başın önüne ve aşağıya doğru yatık şekilde duran kıvrık kulakları dır. Bu kıvrık kulaklar ile ortaya çıkan görünümünü birçok kedisever ve kedi hakemleri şirin bir ''baykuş'' veya ''ayıcık'' olarak ifade ederler. Kıvrık kulakları ile tanınan bu ırk Amerika'da popüler ilk on kedi arasında yer alır. Ülkemizde ise ilk sırada tercih edilen en popüler ırktır.
ÖZELLİKLERİ
+ Yuvarlak baş, kısa ve tombik gövde ile orta boyutlu kedilerdir. Fold kedinin gelişimi ve büyümesi 3-4 yaşlarına kadar sürmektedir.

+ Şirin bakışlı baykuşa benzeyen büyük, yuvarlak, geniş aralıklı gözleri vardır.

+ Bacakları vucuduna oranlara oldukça kısa ama güçlü, patiler yuvarlaktır.

+ Kürk: Sıkı yoğun peluş bir kürke sahiptirler. Göz renkleri kürke göre şekillenir. Her kürk renginde kabul edilir.Standartlar söz konusudur. Örneğin Blue-gri kürke sahip bir fold kedide sarı ve turuncu göz rengi haricinde göz renkleri kabul edilmez. Tüm renk ve desenlerde kürk görülebilir. Günümüzde ülkemiz için en popüler renkler blue, colorpoint ve beyaz olmakla birlikte, golden, silver, tarçın, fawn renklerde en popüler güncel renk varvasyonlarıdır.

+ Kuyruk: Fold kedilerde en dikkat edilmesi gereken uzuvdur. Tüm showlarda kediler için en belirleyici özellik kuyruktur. Fold kedilerde kuyruk orta uzun ve uzundur. kuyruk arka-sırta kıvrıldığında gövdenin ortasına kadar gelen uzunluk yarı uzun olarak kabul edilir.

İskoç kıvrımlarının iki türü vardır.

1. Katlanmış kulak ( ScottishFold )

2. Düz ( ScottishStraight )

ScottischFold kedilerde tüm yavrular düz kulakları ile doğarlar. Yaş yaklaşık 3 ila 4. haftadan
başlamak üzere, kulakları katlanır ( ScottishFold )yada dik olur ( ScottishStraight ).


Sıcak ortamlar ve havalar fold kedilerin kulaklarının kalkmasında etkendir. Soğuk iklimlerde fold kedilerin kulakları daha muntazam kapanır. Sıcak iklimlerde ise dikleşmeye meyillidir. Bu sebeple fold kedilerinizi oda sıcaklığına sahip ortamlarda tutmanız yaz aylarında kulaklarının kalkmasını engelleyecektir. Endişelenmeyin. Fold kedilerin kulaklarının kalkması soğuk kış ayları ile birlikte inmesini de akabinde getirecektir.


Karakteri

Akıllı, sakin huylu ve yumuşak sesli olan bu ırk yeni insanlara ve yeni ortamlara kolayca adapte olabilir. Sadık ve evine bağlıdır.

Ailenin tüm üyelerine kendini sevdirir ancak seveceği sahibini ise kendir seçer. Sahibinin yanında olmayı sever ancak asla kucak kedisi değildir. Sahibi ile oyun oynamaya ve ilgi çekmeye bayılır. Özellikle atılan bir oyuncağı geyük keyif alır.

Sessiz bir kedidir. Diğer petlerle ve insanlarla iyi anlaşır. Konforlu ortamları sever ancak gerektiğinde iyi bir fare avcısıdır. Hem evde hem de bahçede yaşayabilir ancak yalnız kalmayı sevmez. İnsan odaklı sosyal kedilerdir. Çoğul yaşama ve evde diğer petlerle birlikteliğe uygundur.

Dünyanın en sevimli görünüşüne sahip fold kediler gerçek bir ev arkadaşıdır. Çocuklarda son derece uyumludurlar. Çocuklarınızın oyun isteklerine büyük bir keyifle cevap vereceğine emin olabilirsiniz.

1 yorum:

  1. Mersinde yaşıyorum. 2 aylıkken sahiplendiği scottish fold kemin kulakları 3,5 aylık tan itibaren diklesmeye başladı ve su anda british shorthair gibi oldu. İşin garibi hangi veterinere sorduysam sizin verdiğiniz bilgileri veremedi. İlk defa duyduklarını ve çok sasirdiklarini söylediler. Bakalım kışın nasıl olacak. Bilgi için teşekkürler.

    YanıtlaSil