28 Ekim 2017 Cumartesi

Tahılsız Kedi Mamaları Hakkında.Kediler ve insan dışındaki pek çok hayvan, insandan çok farklı metabolizmalara sahiptir. Her ne kadar insanın yediği pek çok şeyi yiyor olsalar da, aslında bu doğalarına uygun değildir. Tahıl içeren ürünler, kedi ve köpek gibi evcil hayvanlarımız için aslında oldukça zararlıdır. Daha doğru bir anlatımla, maliyetleri bakımından tercih edilen tahıllarla üretilen kedi mamaları, kedilerimizin sağlığına zarar verir. Çünkü; kedi doğası itibariyle oransal olarak insandan çok daha fazla miktarlarda protein tüketmelidir. Tahıllar ise büyük ölçüde karbonhidrat bileşenlerine sahip olduklarından bu doğal sistem üzerinde zararlı etkileri söz konusudur. 

Devamlı tahılla beslenen kedilerin orta ve uzun vadede diyabetik problemlerinin baş göstermesi kuvvetle muhtemeldir. Zira örneğin, ekmeğin ham maddesi olan buğday, neredeyse tamamıyla karbonhidrattır ve vücuda girdiğinde şekerle hemen aynı karakteristiğe sahip hale gelir. Bir kedinin şeker yemesi ne kadar tehlikeli ise tahıl yemesi de aynı oran da değilse de yakın oranlarda tehlikeli kabul edilebilir.


Yüksek nitelikli mamalarda artık, buğday, arpa ve mısır gibi bileşenler çok daha az kullanılmaktadır. Aynı şekilde pirinç kullanımı datahılsız mamalarda söz konusudur. Bu mamaların içerisinde yüksek miktarlarda protein ve bitkisel glisemik indeksi düşük karbonhidratlar yer alır. Sebze ve meyvelerle zenginleştirilen tahılsız kedi mamaları, dostlarınızın mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri için modern zirai gıda teknolojisinin ulaştığı son nokta olarak kabul edilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder