13 Mart 2018 Salı

Kedi Kum Değişim Zamanı ve Kum Kabı Seçimi.
            Kedilerin tuvalet alışkanlığı edinebilmesi için kedi kumu çok önemli bir yere sahiptir. Kedilerin alışkanlıklarına ve özelliklerine göre farklı seçeneklerde satışa sunulan kedi kumları, rahat ve konforlu kullanımı ile sizlere büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

            Kum kabına azar azar ve yeterli miktarlarda kum koymanız gereksiz bir ziyanın da önüne geçmenizi sağlar. Gün içinde kumu bir kaç defa kontrol etmeniz, kedinizin sürekli olarak temiz kalmasını ve kirli kumdan rahatsız olmamasını sağlayacaktır.

            Kedi kum değişim zamanı birçok farklı faktöre bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Koku hissedilecek derecede olmaya başladığı zaman bu artık kedi kumunun değişim zamanının geldiğini bize haber verir. Kedi kumunun sık sık değiştirilmesi hijyen açısından oldukça önemlidir.

            Sevimli ve vazgeçilmez hayat dostlarımız olan kedilerimize iyi bakmak için öncelikle yapılması gerekilen, onların mama ihtiyacını ve tuvalet ihtiyacını rahat bir şekilde karşılamasını sağlamaktır. Kediler bildiğimiz üzere toprağı kazır ve toprağın üzerine tuvaletini yapar en son da üzerini kumla örter. Eğer kedinize uygun bir kum kabı seçmezseniz kediniz rahat olamayacağı için tuvaletini kuma yapmayacaktır. Bu nedenle kedilerin kum kabı seçiminde dikkatli olunmalı ve kedinizin kendini rahat hissedebileceği bir kum kabı seçmelisiniz.


            Diğer taraftan seçtiğiniz kum kabı kolay taşınabilir ve kolay temizlenebilir özellikte olmalıdır. Ayrıca Kir tutmayan ve kokuyu gideren malzemelerden yapılmış kum kabı seçimi de sizlere kolaylık ve rahatlık sağlayacaktır.
Kum Değiştirirken Yeni Kuma Alıştırma

            Kedinize tuvalet eğitimi verdiniz ve başarılı bir sonuç elde ettiniz. Bir süre sonra kedinizin kumu kirlenecek ve sizlerde kum değiştirirken yeni kuma alıştırma telaşına gireceksiniz. Kediler daha önce kuma alıştılarsa yeni kum koyduğunuzda pek zorlanmayacaktır fakat yeni koyacağınız kumun özelliklerine dikkat etmeniz gerekmektedir.

            Kedinizin sağlığı için de kumun özelliklerine göz önünde bulundurmalı ve seçim yapmalısınız. Kum değişimi yaptıktan sonra kedinizin kumu tanımasına ve koklamasına izin vermelisiniz. İlk alıştırma aşamalarında olduğu gibi kum kedinin kolay ulaşabileceği ve rahatlıkla kullanabileceği bir alanda olmalıdır. Kum değişikliğinden sonra kedinizin yeni kum ile tanışmasına sizlerde yardımcı olmalı ve gerekirse kedinin kumun üzerine oturmasını siz sağlamalısınız. Böylelikle alışma dönemi kolay olacaktır.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder