Ana içeriğe atla

FLUTD Nedir?

Kedilerde en sık karşılaşılan komplikasyonlardan biri de FLUTD’dur. Peki FLUTD ile karşılaşıldığında nasıl bir yol izlenmelidir ya da FLUTD’dan korunmak mümkün müdür? İşte hastalarınıza önerebileceğiniz bazı ipuçları.

FLUTD Nedir?

  Feline alt üriner yolları enfeksiyonları (FLUTD) kedilerde strese sebep olan önemli ve sık rastlanılan bir klinik belirtidir. FLUTD, kedilerde alt üriner sistemi etkileyen bir grup sağlık problemine (idrar taşları, üretral tıkanmalar, enfeksiyonlar, sistitis vb.) verilen genel isimdir. Bu hastalığın oluşmasına urothiazis, uriner sistem enfeksiyonları ve bazı idiopatik hastalıklar gibi birçok hastalık FLUTD’a sebep olabilir. Tüm cinslerde gözlenebilir fakat erkek kediler daha yatkındır. 1-4 yaş arası kedilerde sık gözlenir. Obstruksiyon kaynaklı FLUTD hastalıklara genel olarak strüvit ve kalsiyum okzalat kristallerinin meydana getirdiği sert taşlar sebep olmaktadır. Eğer idrarda kristaller gözlemlediyseniz hastayı yazacağınız idrar pH’ını dengeleyen reçeteli özel diyetlerle hayvanları sağaltıma başlayabilirsiniz.İdiopatik kedi üriner sistemi hastalıkları ve sebebi bilinmeyen idrar kesesi enfeksiyonları ancak böbrek taşı ve üriner sistem enfeksiyonları elimine edildikten sonra teşhis edilmesi mümkündür.

 

  Kedilerde bazen üretrada tıkanıklıklar gözlenebilir. 

  Erkek kedilerde üretra tıkanmasına daha yatkındır. İdrar yollarında meydana gelen kristallerin mukusla birleşmesiyle tıkanıklıklar ortaya çıkar. Erkeklerin bu tıkanıklık riskinin yüksek olma sebebi üretrasının uzun ve dar olmasıdır. Eğer tedavi edilmezse üretra penise kadar tıkanır ve kedinin idrar yapmasına engel olur. İdrarın vücuttan atılamaması oldukça önemlidir. Bu gibi durumlarda acil müdahale yapılmazsa hayvanlar hayatını kaybedebilir. Hasta sahibi sıklıkla kabında çiş görmedim, devamlı penisini yalıyor, göbek kısmına dokundurmuyor şikayetleriyle Veteriner hekimleri ziyarete gelir. Bu gibi durumlarda alt üriner yolları enfeksiyonlarından şüphelenmelisiniz.

 

  Hastalığın sağaltımında beslenme de önemlidir. 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sevimli Hayvan Fotoğrafları Stresi Azaltıyor

Fotoğrafların gücünü hafife almayın... Sevimli ev hayvanlarının fotoğraflarını ya da hayvanların aniden belirdiği resimleri paylaşmak bazı kişiler için önemsiz bir uğraş gibi gelebilir ama bilimsel veriler, bazı fotoğrafların strese iyi geldiğini ve insanları mutlu ettiğine işaret ediyor. Sevimli Hayvan Fotoğrafları Stresi Azaltıyor İngiliz Psikoloji Derneği"nden Dr. Simon Moore’un Independent gazetesinde yer alan makalesine göre, insanlar görsel yaratıklar. Ve beyinlerimiz görsel bilgiye meyilli. Görsel verilerle ilgili bu hassasiyetin evrimsel bir temeli var. Gözler, ortamın güvenli (bu durumda pozitif duyguları harekete geçiriyor) ya da riskli (öfke ve korku temelli duyguları harekete geçiriyor) olup olmadığını söylüyor.

En Çok İlgi Gören 21 Kedi Türü

1. Abyssinian Abyssinian Algılayıcı ve zeki olan Abyssinian kolay eğitilir. Uyanık, oldukça yetenekli ve canı isteyince sokulan sevgi dolu bir kedidir. Her zaman kendisine meşgul olacak bir şeyler bulabilir.  Kafası hafif üçgendir ve yumuşak hatlara sahiptir. Burun kısmı sivri veya köşeli olmaktan ziyade çukur bir görüntü verir. Güzel bir kesimi olan kulakların uçları dik ve sivridir.  Gözler altın rengi veya yeşildir. Kuyruk uçları ise kedinin üzerindeki en koyu renkten daima bir ton daha koyu olur.

Evde Beslenebilecek En Tatlı 10 Küçük Köpek Cinsi

1. Maltese (Malta Köpeği) Bu cins çok fazla tüy dökmez, bu yüzden hayvan tüyü ile ilgili sorunlarınız ve alerjiniz varsa bu cins harika bir seçenektir. Arkadaş canlısı köpeklerdir. Diğer köpek ve kedilerle iyi anlaşırlar. Bu köpek sürekli bir insan temasına ihtiyaç duyacağından, bakımına çok fazla zaman ayıramayacaksanız akıllı bir seçim değildir. Bir Maltese’ i  harika şeklini korumak için düzenli olarak taramanız gereken düz ve uzun beyaz tüylü postundan rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Malta Köpeklerinizi yakınınızda tutun ama çok fazla ilgi göstermeyin çünkü bu davranış bozukluklarına sebebiyet verebilir.