Ana içeriğe atla

Kedi Nasıl Yıkanır ? Kedilerde Banyo


                                  Kedi Nasıl Yıkanır ? Kedilerde Banyo 

 


 


Kedi yıkamanın kedi hayatında belli bir limiti vardır her yıkadığınızda kedinin derisinin altındaki yağ tabakası zayıflar ve incelir bu da kedi sağlığı açısından olumsuz durumlara yol açabilir. Eğer kedinizin sağlığını düşünüyorsanız onu yıkamaktan kaçınmanızı tavsiye ederim.
Kediyi yıkamanız gereken durumlarda ihtiyacınız olacak malzemeler vardır. Ayrıca yapmanız ve almanız gereken önlemleri de es geçmemek gerekir. Öncelikle ellerinizi seviyorsanız kedinin tırnaklarını kedi tırnak makasıyla kesin ki kan revan içinde kalmaktan kurtulun. Kedi yıkarken suyun sıcak olmamasına da dikkat etmelisiniz, Su ne sıcak ne de soğuk olmalıdır. Kendi yıkandığınız sıcaklık kediye zarar verebilir. Kedi yıkama esnasında yanınızda 1 kişinin daha bulunması da sizin yararınıza olacaktır. Bu önlemleri aldıktan sonra kediyi suyla temas ettirirken gayet sakin bir tavır ve sesle yaklaşın ona. Gergin sinirli panik bir halde olduğunuzu sezmesine izin vermeyin eğer öyleyseniz tabi.
Yanınızda bulunacak bir veya biden fazla kişi kedinin ensesinden ve patilerinden tutarken diğer kişi de kedi şampuanı ile yıkama ve durulama işlemini gerçekleştirebilir ( kedi durulama işi çok iyi ve ciddi yapılmalıdır). Burada kedi şampuanının önemli bir yeri vardır. Kediyi sabunla ya da başka elementlerle yıkamaya kalkarsanız bu onun tüy yapısını ve cilt sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Ha bu arada kediyi tutan kişinin bu işte deneyimli ve gözü pek olması kedi yıkama işini daha da kolaylaştıracaktır. Eğer kediniz bebek, yavru bir kediyse çok zor durumda kalmadıkça onu yıkamayın. Oldu ki yıkamak zorunda kaldıysanız da banyodan sonra ısıtma ve kediyi sıcak bir ortamda tutmayı sakın ihmal etmeyin. Gelelim kediyi kurutma işleme. Kediyi kuruturken yapacağınız şeyler kediyi yıkama aşamasından daha kolay ve güzeldir. Bu işlemi yaparken kediniz fön makinesinden korkmuyor ise fön makinesiyle,  korkuyor ise sıcak bir ortamda havlu ile de yapabilirsiniz. Bu işlemi yaparken kedilere özel kedi taraklarını kullanmanız önerilir. Normal insan tarağı kullanırsanız eğer bu pek işe yaramayabilir ve kedinin tüy ve derisine zarar verebilir. 

Kedinizin tüylerinde anormal bir dökülme görüyorsanız ya da böyle bir şey varsa kedinin mamasını değiştirmeniz gerekebilir her kedi her mamayı yiyemez ama aç kalmamak için kötü mama yemeye de katlanabilir.

Kaynak : Petburada/Haber

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sevimli Hayvan Fotoğrafları Stresi Azaltıyor

Fotoğrafların gücünü hafife almayın... Sevimli ev hayvanlarının fotoğraflarını ya da hayvanların aniden belirdiği resimleri paylaşmak bazı kişiler için önemsiz bir uğraş gibi gelebilir ama bilimsel veriler, bazı fotoğrafların strese iyi geldiğini ve insanları mutlu ettiğine işaret ediyor. Sevimli Hayvan Fotoğrafları Stresi Azaltıyor İngiliz Psikoloji Derneği"nden Dr. Simon Moore’un Independent gazetesinde yer alan makalesine göre, insanlar görsel yaratıklar. Ve beyinlerimiz görsel bilgiye meyilli. Görsel verilerle ilgili bu hassasiyetin evrimsel bir temeli var. Gözler, ortamın güvenli (bu durumda pozitif duyguları harekete geçiriyor) ya da riskli (öfke ve korku temelli duyguları harekete geçiriyor) olup olmadığını söylüyor.

En Çok İlgi Gören 21 Kedi Türü

1. Abyssinian Abyssinian Algılayıcı ve zeki olan Abyssinian kolay eğitilir. Uyanık, oldukça yetenekli ve canı isteyince sokulan sevgi dolu bir kedidir. Her zaman kendisine meşgul olacak bir şeyler bulabilir.  Kafası hafif üçgendir ve yumuşak hatlara sahiptir. Burun kısmı sivri veya köşeli olmaktan ziyade çukur bir görüntü verir. Güzel bir kesimi olan kulakların uçları dik ve sivridir.  Gözler altın rengi veya yeşildir. Kuyruk uçları ise kedinin üzerindeki en koyu renkten daima bir ton daha koyu olur.

Evde Beslenebilecek En Tatlı 10 Küçük Köpek Cinsi

1. Maltese (Malta Köpeği) Bu cins çok fazla tüy dökmez, bu yüzden hayvan tüyü ile ilgili sorunlarınız ve alerjiniz varsa bu cins harika bir seçenektir. Arkadaş canlısı köpeklerdir. Diğer köpek ve kedilerle iyi anlaşırlar. Bu köpek sürekli bir insan temasına ihtiyaç duyacağından, bakımına çok fazla zaman ayıramayacaksanız akıllı bir seçim değildir. Bir Maltese’ i  harika şeklini korumak için düzenli olarak taramanız gereken düz ve uzun beyaz tüylü postundan rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Malta Köpeklerinizi yakınınızda tutun ama çok fazla ilgi göstermeyin çünkü bu davranış bozukluklarına sebebiyet verebilir.