Ana içeriğe atla

Hayvana Eziyete En Az 3 Yıl Ceza


TBMM Başkanlığı’na sunulan 33 maddelik teklif Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılmasını içeriyor. Teklifte hayvanlara eziyet edenlere 5 yıla kadar ceza verilmesi yer alıyor.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, TBMM Başkanlığı’na 33 maddeden oluşan bir teklif sunarak Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılmasını önerdi. 33 maddelik teklif, kanunun adının Hayvan Hakları Kanunu olarak değiştirilmesini, ‘hayvan bakımevi’ ve ‘müşahade merkezi’ kavramlarının kanun metnine eklenmesini, evcil hayvanın bakımı ve sahiplenilmesi ile ilgili gerekli eğitim programına katılmayan birinin, evcil hayvan edinmemesini öngörüyor.

Acı veren deneylere yasak

Teklif, hayvanlara kuyruk ve kulaklarının kesilmesini, ses tellerinin alınmasını, tırnak ve dişlerinin sökülmesi gibi cerrahi müdahale yapılması ve hayvanlara acı veren deneylerin yasaklanmasını içeriyor. Teklif, hayvanların internet üzerinden satışının yanı sıra hayvanları kumar, eğlence ve gösteri amacıyla kullanmanın da yasaklanmasını öngörüyor.

Teklif, dini amaçlı ve tüketim amaçlı hayvan kesimi dışında hayvanların kesilmesini yasaklarken, kurbanlık hayvanlar da dahil olmak üzere hayvanların en az acı veren yöntemlerle öldürülmesini içeriyor. Teklif, yeni hayvanat bahçeleri kurulmasını yasaklarken, hayvanlara eziyet edenlere edenlere 3 yıldan 5 yıla kadar ceza verilmesini öngörüyor.

‘Toplumun vicdanı yaralandı’

Teklifin gerekçesinde, şunlar kaydedildi: “Hayvanlara yapılan kötü muamele ve cezaların etkisiz kalması nedeniyle, toplumun vicdanının bu yasanın çıktığı zamandan beri yaralandığı bir gerçektir. Haklarının güvence altına alınması amaçlanmaktadır.”


http://petgazete.com/hayvana-eziyete-en-az-3-yil-ceza/

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sevimli Hayvan Fotoğrafları Stresi Azaltıyor

Fotoğrafların gücünü hafife almayın... Sevimli ev hayvanlarının fotoğraflarını ya da hayvanların aniden belirdiği resimleri paylaşmak bazı kişiler için önemsiz bir uğraş gibi gelebilir ama bilimsel veriler, bazı fotoğrafların strese iyi geldiğini ve insanları mutlu ettiğine işaret ediyor. Sevimli Hayvan Fotoğrafları Stresi Azaltıyor İngiliz Psikoloji Derneği"nden Dr. Simon Moore’un Independent gazetesinde yer alan makalesine göre, insanlar görsel yaratıklar. Ve beyinlerimiz görsel bilgiye meyilli. Görsel verilerle ilgili bu hassasiyetin evrimsel bir temeli var. Gözler, ortamın güvenli (bu durumda pozitif duyguları harekete geçiriyor) ya da riskli (öfke ve korku temelli duyguları harekete geçiriyor) olup olmadığını söylüyor.

En Çok İlgi Gören 21 Kedi Türü

1. Abyssinian Abyssinian Algılayıcı ve zeki olan Abyssinian kolay eğitilir. Uyanık, oldukça yetenekli ve canı isteyince sokulan sevgi dolu bir kedidir. Her zaman kendisine meşgul olacak bir şeyler bulabilir.  Kafası hafif üçgendir ve yumuşak hatlara sahiptir. Burun kısmı sivri veya köşeli olmaktan ziyade çukur bir görüntü verir. Güzel bir kesimi olan kulakların uçları dik ve sivridir.  Gözler altın rengi veya yeşildir. Kuyruk uçları ise kedinin üzerindeki en koyu renkten daima bir ton daha koyu olur.

Evde Beslenebilecek En Tatlı 10 Küçük Köpek Cinsi

1. Maltese (Malta Köpeği) Bu cins çok fazla tüy dökmez, bu yüzden hayvan tüyü ile ilgili sorunlarınız ve alerjiniz varsa bu cins harika bir seçenektir. Arkadaş canlısı köpeklerdir. Diğer köpek ve kedilerle iyi anlaşırlar. Bu köpek sürekli bir insan temasına ihtiyaç duyacağından, bakımına çok fazla zaman ayıramayacaksanız akıllı bir seçim değildir. Bir Maltese’ i  harika şeklini korumak için düzenli olarak taramanız gereken düz ve uzun beyaz tüylü postundan rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Malta Köpeklerinizi yakınınızda tutun ama çok fazla ilgi göstermeyin çünkü bu davranış bozukluklarına sebebiyet verebilir.