9 Mayıs 2016 Pazartesi

Hayvana Eziyete En Az 3 Yıl Ceza


TBMM Başkanlığı’na sunulan 33 maddelik teklif Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılmasını içeriyor. Teklifte hayvanlara eziyet edenlere 5 yıla kadar ceza verilmesi yer alıyor.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, TBMM Başkanlığı’na 33 maddeden oluşan bir teklif sunarak Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılmasını önerdi. 33 maddelik teklif, kanunun adının Hayvan Hakları Kanunu olarak değiştirilmesini, ‘hayvan bakımevi’ ve ‘müşahade merkezi’ kavramlarının kanun metnine eklenmesini, evcil hayvanın bakımı ve sahiplenilmesi ile ilgili gerekli eğitim programına katılmayan birinin, evcil hayvan edinmemesini öngörüyor.

Acı veren deneylere yasak

Teklif, hayvanlara kuyruk ve kulaklarının kesilmesini, ses tellerinin alınmasını, tırnak ve dişlerinin sökülmesi gibi cerrahi müdahale yapılması ve hayvanlara acı veren deneylerin yasaklanmasını içeriyor. Teklif, hayvanların internet üzerinden satışının yanı sıra hayvanları kumar, eğlence ve gösteri amacıyla kullanmanın da yasaklanmasını öngörüyor.

Teklif, dini amaçlı ve tüketim amaçlı hayvan kesimi dışında hayvanların kesilmesini yasaklarken, kurbanlık hayvanlar da dahil olmak üzere hayvanların en az acı veren yöntemlerle öldürülmesini içeriyor. Teklif, yeni hayvanat bahçeleri kurulmasını yasaklarken, hayvanlara eziyet edenlere edenlere 3 yıldan 5 yıla kadar ceza verilmesini öngörüyor.

‘Toplumun vicdanı yaralandı’

Teklifin gerekçesinde, şunlar kaydedildi: “Hayvanlara yapılan kötü muamele ve cezaların etkisiz kalması nedeniyle, toplumun vicdanının bu yasanın çıktığı zamandan beri yaralandığı bir gerçektir. Haklarının güvence altına alınması amaçlanmaktadır.”


http://petgazete.com/hayvana-eziyete-en-az-3-yil-ceza/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder