Ana içeriğe atla


AAFCO tavsiyelerine uygun olarak veteriner hekimler ve veteriner beslenme uzmanları tarafından oluşturulmuş küçük bir ev yapımı kedi maması tarifleri örneği derledik. Ev yapımı kedi maması tarifleri söz konusu olduğunda, internette bulacağınız tarifler büyük ölçüde benzerdir. 

Çünkü kedilerin beslenme ihtiyaçlarına göre formüle edilmişlerdir. Tariflerin çoğu farklı protein türleri için ayarlanabilir, ancak protein seçiminize göre deri, karaciğer, kalp veya diğer takviyeleri eklemeniz veya çıkarmanız gerekip gerekmediğini görmek için tarif notlarını kontrol etmeniz gerekir.

Kemikli Tavuk Budu Kullanılarak Ev Yapımı Kedi Maması


İçindekiler:

5 kilo kemikli tavuk budu

200 Gr çiğ tavuk ciğeri

400 Gr çiğ tavuk kalbi

200 Gr. şişelenmiş kaynak suyu

4 çiğ yumurta sarısı

2.000mg taurin

4.000mg yabani somon yağı

200mg B vitamini kompleksi

200 IU E vitamini

1 ½ çay kaşığı hafif iyotlu tuz

4 çay kaşığı psyllium kabuğu tozu 

Talimatlar:

Tavuk butlarının yarısının derisini çıkarın, ancak yağını çıkarmayın.

Tavuk butlarının %20 ila %25'inin kemiğini çıkarın ve eti suyla durulayın.

Kuru takviyeleri küçük bir kapta birleştirin ve iyice karıştırın.

Bir bulamaç oluşturmak için yumurta sarısını ve suyu çırpın.

Tavuk ciğerini, yüreğini ve but etini tartın ve doğrayın.

Kıyma makinesinin altına bir kase yerleştirin ve malzemeleri içinden geçirin.

Karaciğer, kalp ve balık yağı kapsüllerini aralıklarla ekleyin (tüm balık yağı kapsülünü kullanın).

Öğütülmüş karışımı büyük bir kaseye aktarın ve bulamaç ve psyllium kabuğu tozunu karıştırın.

Karışımı porsiyonlara ayırın ve soğutun veya dondurun.

Notlar : Çiğ mamayı porsiyonlara ayırırken, işinizi kolaylaştırmak için kedinizi her öğünde ne kadar besleyeceğinizi hesaba katın. Daha küçük porsiyonlar oluşturmak için yiyecekleri plastik kaplarda, dondurucu poşetlerinde dondurabilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sevimli Hayvan Fotoğrafları Stresi Azaltıyor

Fotoğrafların gücünü hafife almayın... Sevimli ev hayvanlarının fotoğraflarını ya da hayvanların aniden belirdiği resimleri paylaşmak bazı kişiler için önemsiz bir uğraş gibi gelebilir ama bilimsel veriler, bazı fotoğrafların strese iyi geldiğini ve insanları mutlu ettiğine işaret ediyor. Sevimli Hayvan Fotoğrafları Stresi Azaltıyor İngiliz Psikoloji Derneği"nden Dr. Simon Moore’un Independent gazetesinde yer alan makalesine göre, insanlar görsel yaratıklar. Ve beyinlerimiz görsel bilgiye meyilli. Görsel verilerle ilgili bu hassasiyetin evrimsel bir temeli var. Gözler, ortamın güvenli (bu durumda pozitif duyguları harekete geçiriyor) ya da riskli (öfke ve korku temelli duyguları harekete geçiriyor) olup olmadığını söylüyor.

En Çok İlgi Gören 21 Kedi Türü

1. Abyssinian Abyssinian Algılayıcı ve zeki olan Abyssinian kolay eğitilir. Uyanık, oldukça yetenekli ve canı isteyince sokulan sevgi dolu bir kedidir. Her zaman kendisine meşgul olacak bir şeyler bulabilir.  Kafası hafif üçgendir ve yumuşak hatlara sahiptir. Burun kısmı sivri veya köşeli olmaktan ziyade çukur bir görüntü verir. Güzel bir kesimi olan kulakların uçları dik ve sivridir.  Gözler altın rengi veya yeşildir. Kuyruk uçları ise kedinin üzerindeki en koyu renkten daima bir ton daha koyu olur.

Evde Beslenebilecek En Tatlı 10 Küçük Köpek Cinsi

1. Maltese (Malta Köpeği) Bu cins çok fazla tüy dökmez, bu yüzden hayvan tüyü ile ilgili sorunlarınız ve alerjiniz varsa bu cins harika bir seçenektir. Arkadaş canlısı köpeklerdir. Diğer köpek ve kedilerle iyi anlaşırlar. Bu köpek sürekli bir insan temasına ihtiyaç duyacağından, bakımına çok fazla zaman ayıramayacaksanız akıllı bir seçim değildir. Bir Maltese’ i  harika şeklini korumak için düzenli olarak taramanız gereken düz ve uzun beyaz tüylü postundan rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Malta Köpeklerinizi yakınınızda tutun ama çok fazla ilgi göstermeyin çünkü bu davranış bozukluklarına sebebiyet verebilir.