27 Ocak 2016 Çarşamba

Tahılsız Köpek Mamaları
Köpekler ve kediler etobur hayvanlardır. Etobur hayvanlar ise doğada yemek olarak otobur hayvanları avlar. Etobur hayvanlar ile ot obur hayvanların mide ve sindirim sistemleri farklıdır. Dolayısıyla otobur hayvanların sindirebildiği şeyleri etobur hayvanlar sindiremeyebilir. 
İçeriğinde tahıl içermeyen ve tahıllı mamalara oranlar daha az karbonhidrat içeren köpek mamalarıdır. İçeriklerinde tamamen doğal ham maddeler kullanılmaktadır. Karbonhidrat içeriği olarak tahıl grupları yerine patates, tatlı patates, yeşil bezelye ve tapyoka sunmaktadır.
Yüksek kaliteli proteinler içerir,  düşük karbonhidratlı köpek maması bir etoburun sindirim sistemine göre yüksek oranda proteinle desteklenir.
Tahılsız köpek mamaları diğer mamalara göre daha doyurucu olacaktır ve köpek dışkısını yarı yarıya indirecektir. Bunu ilk önce sağlık bakımından düşünürseniz artık köpeğiniz az az yiyerek daha çok enerji kazanacaktır ve sindirim sistemi çok fazla yorulmayacaktır.
Birçok köpeğin alerjisi tahıllarla alakalıdır. Tahılsız bir köpek maması birçok sindirim sorununu ve alerjik problemleri en aza indirecektir.
Öncelikle genel kanı çok yanlıştır, köpeğinizin tavuklu mamaya veya kuzulu bir mamaya direk bir alerjisi yoktur, alerji birden fazla etkenle tetiklenir ve bahsi geçen et türleri sadece bir etkendir. Kısacası köpeğinizin alerjisini tetikleyen yegane içerikler, mamaların içeriklerindeki kimyasallar ve tahıllardır. 
Birçok köpek sahibi öncelikle klasik porsiyonu hesabı yapmaktadır, bu şartlarda tabi ki ürünler size daha pahalı gibi görünebilir. Ancak köpeğinizin daha doyurucu bir mama ile daha az porsiyon tüketecek olması bu konuda size bir fikir verebilir.
Tahılsız köpek mamaları sayesinde köpeğiniz daha beslenmeye ve sindirime vakit harcayacak ve daha sağlıklı bir hayat sürecektir. Birçok tahılsız köpek maması kullanan evcil hayvan sahibi köpeklerinde gözle görülür bir değişimin çok kısa bir sürede ortaya çıktığından bahsetmektedir. Hem deri ve tüy sağlığı hem de daha ferah bir az kokusu sunan tahılsız köpek maması, köpeğinizin hayatdan zevk alması için ona en kaliteli beslenme seçeneğini sunar. Bütün bunların yanı sıra alerji ve diğer sağlık sorunları açışından ilerleyen dönemde veterinerde harcayacağınız maddi ve manevi eforu hesaba katabilirsiniz.
Tüm bu açıklamalardan sonra eminiz ki tahılsız köpek mamasına geçmek istiyorsunuz ancak bilmeniz gereken bir konu daha var. Köpeğinizin yeni mamaya alışması için lütfen tahıllı bir mama ile karıştırarak geçiş yapınız böylece sindirim sistemi zamanla yerine oturacak ve bağırsak florası en fonksiyonel düzeyle çalışacaktır.
Tahılsız köpek mamasına geçmeye karar verdiyseniz eğer size bir tavsiyemiz daha var, lütfen yavaş bir geçiş sağlayın, eski mamanızla yeni tahılsız köpek mamanızı karıştırarak köpeğinizin alışma sürecini bekleyin.

Türkiyede bulunan tahılsız sınıfı bağzı köpek maması markaları ;

1 - Orijen
2 - Acana
3 - N&D
4 - Taste of the Wild
5 - Naturea
6 - Brit Care
7 - 1 St Choice
8 - Sapphire (Köpek Konservesi)

Yukarıda ki köpek maması markalarının tahılsız serisi ürünleri ülkemizde rahatlıkla temin edilebilmektedir. bkz. Tahılsız Köpek Mamaları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder