Ana içeriğe atla

Tahılsız Köpek Mamaları
Köpekler ve kediler etobur hayvanlardır. Etobur hayvanlar ise doğada yemek olarak otobur hayvanları avlar. Etobur hayvanlar ile ot obur hayvanların mide ve sindirim sistemleri farklıdır. Dolayısıyla otobur hayvanların sindirebildiği şeyleri etobur hayvanlar sindiremeyebilir. 
İçeriğinde tahıl içermeyen ve tahıllı mamalara oranlar daha az karbonhidrat içeren köpek mamalarıdır. İçeriklerinde tamamen doğal ham maddeler kullanılmaktadır. Karbonhidrat içeriği olarak tahıl grupları yerine patates, tatlı patates, yeşil bezelye ve tapyoka sunmaktadır.
Yüksek kaliteli proteinler içerir,  düşük karbonhidratlı köpek maması bir etoburun sindirim sistemine göre yüksek oranda proteinle desteklenir.
Tahılsız köpek mamaları diğer mamalara göre daha doyurucu olacaktır ve köpek dışkısını yarı yarıya indirecektir. Bunu ilk önce sağlık bakımından düşünürseniz artık köpeğiniz az az yiyerek daha çok enerji kazanacaktır ve sindirim sistemi çok fazla yorulmayacaktır.
Birçok köpeğin alerjisi tahıllarla alakalıdır. Tahılsız bir köpek maması birçok sindirim sorununu ve alerjik problemleri en aza indirecektir.
Öncelikle genel kanı çok yanlıştır, köpeğinizin tavuklu mamaya veya kuzulu bir mamaya direk bir alerjisi yoktur, alerji birden fazla etkenle tetiklenir ve bahsi geçen et türleri sadece bir etkendir. Kısacası köpeğinizin alerjisini tetikleyen yegane içerikler, mamaların içeriklerindeki kimyasallar ve tahıllardır. 
Birçok köpek sahibi öncelikle klasik porsiyonu hesabı yapmaktadır, bu şartlarda tabi ki ürünler size daha pahalı gibi görünebilir. Ancak köpeğinizin daha doyurucu bir mama ile daha az porsiyon tüketecek olması bu konuda size bir fikir verebilir.
Tahılsız köpek mamaları sayesinde köpeğiniz daha beslenmeye ve sindirime vakit harcayacak ve daha sağlıklı bir hayat sürecektir. Birçok tahılsız köpek maması kullanan evcil hayvan sahibi köpeklerinde gözle görülür bir değişimin çok kısa bir sürede ortaya çıktığından bahsetmektedir. Hem deri ve tüy sağlığı hem de daha ferah bir az kokusu sunan tahılsız köpek maması, köpeğinizin hayatdan zevk alması için ona en kaliteli beslenme seçeneğini sunar. Bütün bunların yanı sıra alerji ve diğer sağlık sorunları açışından ilerleyen dönemde veterinerde harcayacağınız maddi ve manevi eforu hesaba katabilirsiniz.
Tüm bu açıklamalardan sonra eminiz ki tahılsız köpek mamasına geçmek istiyorsunuz ancak bilmeniz gereken bir konu daha var. Köpeğinizin yeni mamaya alışması için lütfen tahıllı bir mama ile karıştırarak geçiş yapınız böylece sindirim sistemi zamanla yerine oturacak ve bağırsak florası en fonksiyonel düzeyle çalışacaktır.
Tahılsız köpek mamasına geçmeye karar verdiyseniz eğer size bir tavsiyemiz daha var, lütfen yavaş bir geçiş sağlayın, eski mamanızla yeni tahılsız köpek mamanızı karıştırarak köpeğinizin alışma sürecini bekleyin.

Türkiyede bulunan tahılsız sınıfı bağzı köpek maması markaları ;

1 - Orijen
2 - Acana
3 - N&D
4 - Taste of the Wild
5 - Naturea
6 - Brit Care
7 - 1 St Choice
8 - Sapphire (Köpek Konservesi)

Yukarıda ki köpek maması markalarının tahılsız serisi ürünleri ülkemizde rahatlıkla temin edilebilmektedir. bkz. Tahılsız Köpek Mamaları

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sevimli Hayvan Fotoğrafları Stresi Azaltıyor

Fotoğrafların gücünü hafife almayın... Sevimli ev hayvanlarının fotoğraflarını ya da hayvanların aniden belirdiği resimleri paylaşmak bazı kişiler için önemsiz bir uğraş gibi gelebilir ama bilimsel veriler, bazı fotoğrafların strese iyi geldiğini ve insanları mutlu ettiğine işaret ediyor. Sevimli Hayvan Fotoğrafları Stresi Azaltıyor İngiliz Psikoloji Derneği"nden Dr. Simon Moore’un Independent gazetesinde yer alan makalesine göre, insanlar görsel yaratıklar. Ve beyinlerimiz görsel bilgiye meyilli. Görsel verilerle ilgili bu hassasiyetin evrimsel bir temeli var. Gözler, ortamın güvenli (bu durumda pozitif duyguları harekete geçiriyor) ya da riskli (öfke ve korku temelli duyguları harekete geçiriyor) olup olmadığını söylüyor.

En Çok İlgi Gören 21 Kedi Türü

1. Abyssinian Abyssinian Algılayıcı ve zeki olan Abyssinian kolay eğitilir. Uyanık, oldukça yetenekli ve canı isteyince sokulan sevgi dolu bir kedidir. Her zaman kendisine meşgul olacak bir şeyler bulabilir.  Kafası hafif üçgendir ve yumuşak hatlara sahiptir. Burun kısmı sivri veya köşeli olmaktan ziyade çukur bir görüntü verir. Güzel bir kesimi olan kulakların uçları dik ve sivridir.  Gözler altın rengi veya yeşildir. Kuyruk uçları ise kedinin üzerindeki en koyu renkten daima bir ton daha koyu olur.

Evde Beslenebilecek En Tatlı 10 Küçük Köpek Cinsi

1. Maltese (Malta Köpeği) Bu cins çok fazla tüy dökmez, bu yüzden hayvan tüyü ile ilgili sorunlarınız ve alerjiniz varsa bu cins harika bir seçenektir. Arkadaş canlısı köpeklerdir. Diğer köpek ve kedilerle iyi anlaşırlar. Bu köpek sürekli bir insan temasına ihtiyaç duyacağından, bakımına çok fazla zaman ayıramayacaksanız akıllı bir seçim değildir. Bir Maltese’ i  harika şeklini korumak için düzenli olarak taramanız gereken düz ve uzun beyaz tüylü postundan rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Malta Köpeklerinizi yakınınızda tutun ama çok fazla ilgi göstermeyin çünkü bu davranış bozukluklarına sebebiyet verebilir.