Ana içeriğe atla

Yaşlı Köpek Maması

Yaşlı Köpek Maması ve Yaşlı Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
Yaşlı köpeklerde beslenme düzenli ve besin maddeleri kompozisyonuna dikkat edilmelidir. Düzenli ve dengeli beslenme tüm canlılarda olduğu gibi köpekler içinde oldukça önemlidir. Yaşlı köpekler yaşın ilerlemesiyle daha az hareket eder ve daha az kalori harcar. Yaşın ilerledikçe vücuttaki kaslarda zayıflama ve yağ dokusunda artış olur. Aktivitesi azalan köpeklerde mama miktarının da azaltılması gerekir. Köpeğin yaşı günlük ihtiyaçları ve aktivitesi göz önünde bulundurularak yapılan çalışmalar sonucunda özel olarak formüle edilmiş yaşlı köpek mamaları mevcuttur.


Köpekler ne kadar yaşar? Bu sorunun cevabı çeşitli faktörlere göre değişmektedir. Köpeğin bakımına verilen özen, yediği gıdaların kalitesi ve yaşam biçimi, bunların hepsi köpeğin yaşamdan ne kadar zevk alacağını ve bu şekilde ne kadar süre yaşayacağını belirleyen faktörlerdir. Köpeklerin ortalama yaşam süreleri 10 ile 13 yıl arasındadır. Bununla birlikte söz konusu yaşam süresi ırkına bağlı olarak da değişmektedir. Bazı ırkların yaşam süreleri ortalama 6-7 yıl iken iyi bir bakım ile yaklaşık 15 yaşına kadar uzamaktadır. Genel olarak küçük ırklardan beklenen daha uzun bir yaşamdır, çünkü genellikle büyük ırklar gibi ciddi iskelet ve kardiyovasküler rahatsızlıklara predispoziyon göstermezler. Küçük ırk köpekler 10 yaşında senior (yaşlı) kategorisine girerken, medium ırklar 9, dev ırklar ise 7 yaşında senior olmaktadır. Veteriner sağlık alanında son yıllarda büyük avantajlar yakalandı ve bu evcil köpeklerin ortalama yaşlarının uzamasına neden oldu. İyi bir bakım ve kaliteli diyetle yaşamaları beklenen ortalama yıl 15 veya daha fazla olmaktadır. Bazı köpekler 18'ine kadar yaşamaktadır ve hatta birçok köpeğin 20 yaşına kadar yaşadığı görülmektedir. Kayıtlara geçen bilgilere ve Guinness Rekorlar Kitabı'na göre ise en uzun yaşayan köpek rekorunu kıran son köpek 2003'te 28 yaşındayken Amerika'da öldü. Tüm zamanların bilinen en yaşlı köpeği ise Avustralya'da 29 yaşına kadar yaşayan Bluey. Demek ki yaşamlarına gösterilen özen, yaşam sürelerinin ciddi ölçülerde uzamasına gerçekten yardımcı olan bir faktör. Normal yıpranma köpekte kademeli zihinsel ve fiziksel bir düşüşe neden olacaktır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

En Çok İlgi Gören 21 Kedi Türü

1. Abyssinian Abyssinian Algılayıcı ve zeki olan Abyssinian kolay eğitilir. Uyanık, oldukça yetenekli ve canı isteyince sokulan sevgi dolu bir kedidir. Her zaman kendisine meşgul olacak bir şeyler bulabilir.  Kafası hafif üçgendir ve yumuşak hatlara sahiptir. Burun kısmı sivri veya köşeli olmaktan ziyade çukur bir görüntü verir. Güzel bir kesimi olan kulakların uçları dik ve sivridir.  Gözler altın rengi veya yeşildir. Kuyruk uçları ise kedinin üzerindeki en koyu renkten daima bir ton daha koyu olur.

Evde Beslenebilecek En Tatlı 10 Küçük Köpek Cinsi

1. Maltese (Malta Köpeği) Bu cins çok fazla tüy dökmez, bu yüzden hayvan tüyü ile ilgili sorunlarınız ve alerjiniz varsa bu cins harika bir seçenektir. Arkadaş canlısı köpeklerdir. Diğer köpek ve kedilerle iyi anlaşırlar. Bu köpek sürekli bir insan temasına ihtiyaç duyacağından, bakımına çok fazla zaman ayıramayacaksanız akıllı bir seçim değildir. Bir Maltese’ i  harika şeklini korumak için düzenli olarak taramanız gereken düz ve uzun beyaz tüylü postundan rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Malta Köpeklerinizi yakınınızda tutun ama çok fazla ilgi göstermeyin çünkü bu davranış bozukluklarına sebebiyet verebilir.

Yavru kedim niçin çok fazla uyuyor?

Kedilerin çoğu günde 13 ile 18 saat uyur; ancak bu süre onların kişiliğine ve yaşına bağlıdır. Yavru kedi muhtemelen daha fazla uyur. Gerçekten de, ilk doğduklarında, yavru kediler zamanın çoğunu uyuyarak geçirir. Bu, annelerinin yakınında kalmalarını, tek başlarına dolaşmamalarını ve kendilerini tehlikeye sokmamalarını sağlar.