Ana içeriğe atla

Yetişkin Köpek Maması

Yetişkin Köpek Maması ve Yetişkin Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde yetişkin köpekler için profesyonel mama firmaları tarafından köpeğinizin ırkına özgün onların tüm gereksinimi olan temel besin maddeleri yeterli ve uygun oranlarda içeren pek çok mama bulunmaktadır.

Yetişkin Köpek Maması


Yetişkin köpeklerde beslenme köpeğinizin cinsine ve günlük yaşamına göre değişmektedir. Yetişkin köpek mamaları köpek ırklarına göre 3 e ayrılır: Büyük, orta ve küçük ırk olarak kısaca belirtilebilir. Büyük ırklarda köpek mamaları köpeğin cinsine göre değişmektedir. Eğer köpeğiniz günlük yaşamında çok hareketliyse ( av köpeği polis köpeği şov köpeği vs. ) protein ağırlıklı bir köpek maması seçmeniz gerekmektedir. Eğer orta ve küçük ırk ise onun için sağlıklı olanı seçmeniz daha doğru olacaktır. Orta ve küçük ırklar genelde evde apartmanda beslenen türlerdir. Mama seçimi yaparken köpeğin tüy yapısı ve cildine yararlı olabilecek şekilde olmalıdır. Aksi taktirde köpeğiniz evde çok hareketli olur buda sizin ve eviniz için kötü durumlar doğurabilir. Yetişkin köpek maması alırken kaliteli mamalar almanız köpeğinizin sağlığı bakımından önemlidir iyi performans göstermesini istiyorsanız iyi beslemeniz gerekir. Kötü mamayla beslenen köpekler çok sık dışkı yapar bunun nedeni kalitesiz mamada ki besinlerdir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

En Çok İlgi Gören 21 Kedi Türü

1. Abyssinian Abyssinian Algılayıcı ve zeki olan Abyssinian kolay eğitilir. Uyanık, oldukça yetenekli ve canı isteyince sokulan sevgi dolu bir kedidir. Her zaman kendisine meşgul olacak bir şeyler bulabilir.  Kafası hafif üçgendir ve yumuşak hatlara sahiptir. Burun kısmı sivri veya köşeli olmaktan ziyade çukur bir görüntü verir. Güzel bir kesimi olan kulakların uçları dik ve sivridir.  Gözler altın rengi veya yeşildir. Kuyruk uçları ise kedinin üzerindeki en koyu renkten daima bir ton daha koyu olur.

Evde Beslenebilecek En Tatlı 10 Küçük Köpek Cinsi

1. Maltese (Malta Köpeği) Bu cins çok fazla tüy dökmez, bu yüzden hayvan tüyü ile ilgili sorunlarınız ve alerjiniz varsa bu cins harika bir seçenektir. Arkadaş canlısı köpeklerdir. Diğer köpek ve kedilerle iyi anlaşırlar. Bu köpek sürekli bir insan temasına ihtiyaç duyacağından, bakımına çok fazla zaman ayıramayacaksanız akıllı bir seçim değildir. Bir Maltese’ i  harika şeklini korumak için düzenli olarak taramanız gereken düz ve uzun beyaz tüylü postundan rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Malta Köpeklerinizi yakınınızda tutun ama çok fazla ilgi göstermeyin çünkü bu davranış bozukluklarına sebebiyet verebilir.

Evde Köpek Maması Nasıl Yapılır?

Köpeğiniz var ve mamasını kendiniz yapmak istiyorsunuz, ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz, o zaman aşağıda yazanları dikkatli okuyup öğrenelim. Normal de evcil hayvanlarımız olan köpeklerimizi satın aldığımız kuru köpek mamaları ile besliyoruz. Bu beslenme şekli bizim için hem basit hem de pratik olabilir. Köpeklerimize verdiğimiz kuru mamaların haricinde alternatif beslenme yöntemleri de mevcuttur, mesela konserve köpek mamaları, ev yemekleri, çevremizden bulabileceğimiz kemik vs gibi. Basit birköpek mamasınıevde nasıl yapabiliriz onu öğrenelim.