30 Nisan 2016 Cumartesi

İnsanların depresyonu hayvanları da etkiliyor

İnsanların depresyonu hayvanları da etkiliyor. Yüzyılın hastalığı olarak adlandırılan depresyonunun insandan hayvanlara geçtiği ortaya çıktı.


İnsanların depresyonu hayvanları da etkiliyor.
Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, sahibi depresyona giren evcil hayvanların da depresyona girdiğini, tedavide hem insan hem de hayvan için benzer ilaçlar kullanıldığım söyledi.Tedavide aynı ilaçlar kullanılıyor Hayvanlarda depresyonun son günlerde sık görüldüğünü dile getiren Yıldız, “Bunun sebebini araştırdığımızda, hayvan sahibinin de depresyonda olduğunu öğreniyoruz. Evcil hayvanlar sahiplerinin davranışlarından etkilenerek sağlıkları bozuluyor. Bu durumda hem hayvan sahibinin hem de hayvanın aynı anda tedavi edilmesi gerekiyor. Bu tür vakalar evde beslenen kedi, köpek, kuş gibi hayvanlarda görülüyor” dedi.

Yıldız ayrıca doğasına uygun olmayan taleplerin de hayvanların psikolojisini bozduğunu ve acı çektiklerini belirtti.

Artık kliniklerinde hayvanların psikolojik muayenesinin de yapılması gerektiğini söyleyen Yıldız, “Ülkemizde bu konuda büyük bir eksiklik var. Ne yazık ki sahibinden etkilenen, depresyona giren, psikolojisi bozulan evcil hayvanlar tedavi edilmediği taktirde büyük acı çekiyor ve telef oluyor” dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder