15 Haziran 2016 Çarşamba

Hangi Kuru Mama?

15 yıllık meslek hayatımda en çok sorulardan biridir '' kedi yada köpeğime hangi mamayı verelim. ? '' dir ve her seferindede ağzımdan çıkan tek kelime şudur '' kaliteli bir kuru mamayla besleyelim ''. hemen arkasından hasta sahibi meraklı bakışlarıyla marka sorar '' hangi marka '' işte burada aslında her hekimin aynı kararda ve farklı deneyimleriyle inandıkları mama isimleri telaffuz edilir.


Hills, pro plan,eukanuba,royal canin,blue buffalo ve bir çok süperpremium sınıfına giren mama markaları. Hasta sahipleri arasında bu markaların isimlerini hemen hemen duymayan yoktur ve burada bu markalardan hangisini cevabından daha çok kaliteli ve iyi bir mamanın anlamından biraz bahsedelim. Özellikle mama markalarının bir yarış içerisinde olduğundan bahsetmek isterim ve hepsi en iyi mamayı üretmek için araştırmalar yapmakta en iyi olabilmek için çabalamaktadırlar.

Aynı zamanda sürekli olarak kendilerini geliştirmektedirler. mama kaliteli hammadeden yapılmış olmalı kullanılan mataryellerin biyoyararlılığının yüksekolması esastır. Örneğin tavuk etli bir mamada et olarak kullanılacak tavuğun eti olmalıdır gaga ibik kemik sakatat gibi yan ürünleri kullanılan mamalar tercih edilmemelidir. İçerisinde yüksek tüketime teşfik edici lezzet maddeleri bulunmamalı ve bütün gıdalar doğal lezzetinde bırakılmalıdır Bununla ilgili ilk akla gelen ekstra tuz kullanılan mamalar kedi ve köpekler için daha lezzetli gelmektedir. Magnezyum tuzları özellikle erkek kediler de FUS dediğimiz rahatsızlığı meydana gelmesinde azımsanamayacak kadar rolü büyüktür.

Son zamanlarda göndemde olan GDO lu hammadde kullanılmamalıdır. Genetiğiyle oynanmış ürünler kuru mamalarda kesinlikle kullanılmaması gereken hammaddelerdir. Tarım Bakanlığı Özellikle GDO üzerinde titizlik göstermektedir. Tercih edeceğimiz mamanın içerisinde dengeli bir şekilde gerekli olan amino asitler vitain ve mineraller kullanılmış olmalıdır.

Çok fazla kullanılan Kalsiyum en az eksikliği kadar zararlı olduğu unutulmamalıdır. Bu olması gereken ana konulardan sonra sizin petinize özel mama seçimine geçilmelidir. En önemli istek lezzettir mutlaka zevkle yiyeceği bir mama tercih edilmelidir. bazen en iyi markalar bile reddedilmektedir birkaç günlük zorlamadan sonra daha fazla ısrar edilmemeli farklı alternatifler denenmelidir Mama petinizin aynasıdır yumuşak parlak tüyler parlak gözler tırnak ve dişler mamada ilk tepkinin alınacağı dış bakıda hemen dikkat çekici unsurlardır.

Dışkılama sıklığı dışkının kıvamı kokusu mamanın bir göstergesidir. Önerilen ölçülerde yedirilen mama petinizi zayıflatıyor yada şişmanlatıyorsa bu da bir mama problemidir diyebiliriz ve bunu derhal veteriner hekiminize danışmalısınız. Mamalar genellikle yavru, yetişkin ve yaşlı olarak ana sınıflara ayrılmıştır. Bunlar içerisindede bir çok alt sınıf mevcuttur.

Örneğin: büyük ırk yetişkin,light,sensitive gibi en uygun seçim öncelikle veteriner hekim tavsiyesidir. Kuru mama ile beslemede en önemli şey petinizin mutlaka her an kullanabileceği suyun mamanın yanında olmasıdır.

Veteriner Hekim Hanife Dalkıran Dölen

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder