Ana içeriğe atla

Hangi Kuru Mama?

15 yıllık meslek hayatımda en çok sorulardan biridir '' kedi yada köpeğime hangi mamayı verelim. ? '' dir ve her seferindede ağzımdan çıkan tek kelime şudur '' kaliteli bir kuru mamayla besleyelim ''. hemen arkasından hasta sahibi meraklı bakışlarıyla marka sorar '' hangi marka '' işte burada aslında her hekimin aynı kararda ve farklı deneyimleriyle inandıkları mama isimleri telaffuz edilir.


Hill's, Proplan, Eukanuba, Royal Canin, Blue Buffalo ve bir çok süper premium sınıfına giren mama markaları. Hasta sahipleri arasında bu markaların isimlerini hemen hemen duymayan yoktur ve burada bu markalardan hangisini cevabından daha çok kaliteli ve iyi bir mamanın anlamından biraz bahsedelim. Özellikle mama markalarının bir yarış içerisinde olduğundan bahsetmek isterim ve hepsi en iyi mamayı üretmek için araştırmalar yapmakta en iyi olabilmek için çabalamaktadırlar.

Aynı zamanda sürekli olarak kendilerini geliştirmektedirler. mama kaliteli hammadeden yapılmış olmalı kullanılan materyallerin biyo yararlılığının yüksek olması esastır. Örneğin tavuk etli bir mamada et olarak kullanılacak tavuğun eti olmalıdır gaga ibik kemik sakatat gibi yan ürünleri kullanılan mamalar tercih edilmemelidir. İçerisinde yüksek tüketime teşfik edici lezzet maddeleri bulunmamalı ve bütün gıdalar doğal lezzetinde bırakılmalıdır Bununla ilgili ilk akla gelen ekstra tuz kullanılan mamalar kedi ve köpekler için daha lezzetli gelmektedir. Magnezyum tuzları özellikle erkek kediler de FUS dediğimiz rahatsızlığı meydana gelmesinde azımsanamayacak kadar rolü büyüktür.

Son zamanlarda gündemde olan GDO lu hammadde kullanılmamalıdır. Genetiğiyle oynanmış ürünler kuru mamalarda kesinlikle kullanılmaması gereken hammaddelerdir. Tarım Bakanlığı Özellikle GDO üzerinde titizlik göstermektedir. Tercih edeceğimiz mamanın içerisinde dengeli bir şekilde gerekli olan amino asitler vitamin ve mineraller kullanılmış olmalıdır.

Çok fazla kullanılan Kalsiyum en az eksikliği kadar zararlı olduğu unutulmamalıdır. Bu olması gereken ana konulardan sonra sizin petinize özel mama seçimine geçilmelidir. En önemli istek lezzettir mutlaka zevkle yiyeceği bir mama tercih edilmelidir. bazen en iyi markalar bile reddedilmektedir birkaç günlük zorlamadan sonra daha fazla ısrar edilmemeli farklı alternatifler denenmelidir Mama petinizin aynasıdır yumuşak parlak tüyler parlak gözler tırnak ve dişler mamada ilk tepkinin alınacağı dış bakıda hemen dikkat çekici unsurlardır.

Dışkılama sıklığı dışkının kıvamı kokusu mamanın bir göstergesidir. Önerilen ölçülerde yedirilen mama petinizi zayıflatıyor yada şişmanlatıyorsa bu da bir mama problemidir diyebiliriz ve bunu derhal veteriner hekiminize danışmalısınız. Mamalar genellikle yavru, yetişkin ve yaşlı olarak ana sınıflara ayrılmıştır. Bunlar içerisinde de bir çok alt sınıf mevcuttur.

Örneğin: büyük ırk yetişkin, light, sensitive gibi en uygun seçim öncelikle veteriner hekim tavsiyesidir. Kuru mama ile beslemede en önemli şey petinizin mutlaka her an kullanabileceği suyun mamanın yanında olmasıdır.

Veteriner Hekim Hanife Dalkıran Dölen

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sevimli Hayvan Fotoğrafları Stresi Azaltıyor

Fotoğrafların gücünü hafife almayın... Sevimli ev hayvanlarının fotoğraflarını ya da hayvanların aniden belirdiği resimleri paylaşmak bazı kişiler için önemsiz bir uğraş gibi gelebilir ama bilimsel veriler, bazı fotoğrafların strese iyi geldiğini ve insanları mutlu ettiğine işaret ediyor. Sevimli Hayvan Fotoğrafları Stresi Azaltıyor İngiliz Psikoloji Derneği"nden Dr. Simon Moore’un Independent gazetesinde yer alan makalesine göre, insanlar görsel yaratıklar. Ve beyinlerimiz görsel bilgiye meyilli. Görsel verilerle ilgili bu hassasiyetin evrimsel bir temeli var. Gözler, ortamın güvenli (bu durumda pozitif duyguları harekete geçiriyor) ya da riskli (öfke ve korku temelli duyguları harekete geçiriyor) olup olmadığını söylüyor.

En Çok İlgi Gören 21 Kedi Türü

1. Abyssinian Abyssinian Algılayıcı ve zeki olan Abyssinian kolay eğitilir. Uyanık, oldukça yetenekli ve canı isteyince sokulan sevgi dolu bir kedidir. Her zaman kendisine meşgul olacak bir şeyler bulabilir.  Kafası hafif üçgendir ve yumuşak hatlara sahiptir. Burun kısmı sivri veya köşeli olmaktan ziyade çukur bir görüntü verir. Güzel bir kesimi olan kulakların uçları dik ve sivridir.  Gözler altın rengi veya yeşildir. Kuyruk uçları ise kedinin üzerindeki en koyu renkten daima bir ton daha koyu olur.

Evde Beslenebilecek En Tatlı 10 Küçük Köpek Cinsi

1. Maltese (Malta Köpeği) Bu cins çok fazla tüy dökmez, bu yüzden hayvan tüyü ile ilgili sorunlarınız ve alerjiniz varsa bu cins harika bir seçenektir. Arkadaş canlısı köpeklerdir. Diğer köpek ve kedilerle iyi anlaşırlar. Bu köpek sürekli bir insan temasına ihtiyaç duyacağından, bakımına çok fazla zaman ayıramayacaksanız akıllı bir seçim değildir. Bir Maltese’ i  harika şeklini korumak için düzenli olarak taramanız gereken düz ve uzun beyaz tüylü postundan rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Malta Köpeklerinizi yakınınızda tutun ama çok fazla ilgi göstermeyin çünkü bu davranış bozukluklarına sebebiyet verebilir.