15 Haziran 2016 Çarşamba

Kediniz çok mu fazla su içiyor?

Kediler eskiden çöl hayvanıydılar. Çok az su ile hayatta kalabilirlerdi. Kuru mama ile beslenen kedilerin her zaman yanlarında taze su bulunmalıdır. Tanelerin su içeriği bir faredekinden daha azdır!
Temiz su kabında her zaman taze su bulundurunuz, fakat kediniz başka yerlerden içmeye kalkarsa şaşırmayın. Bazı kediler musluk veya çeşmeden (şimdi bazıları kediler için dizayn edilmiştir)içmeyi severler, bazıları balık içerikli su kaplarından (belki balık tadı vardır?) veya saksı altlıklarından içmeyi severler.


Eğer kediniz çok fazla su içmeye başladıysa onu veteriner hekiminize götürünüz. Kolayca açıklanabilir bir nedeni olabilir: çevre ısısının çok yüksek olması, salam veya tuzlu balık yemesi ve ayrıca diüretik(furosemid) veya kortikosteroid gibi ilaçların alınması. Kedilerde çok fazla su içilmesine polidipsi denir ve genelde önemli hastalıkların bir semptomudur: enfeksiyon, böbrek yetmezliği, diyabet veya diğer hormonal bozukluklar. Veteriner hekiminiz neden çok fazla su içtiğinin nedenin bularak size en iyi tedaviyi sunacaktır. Kedinizin ne kadar içtiğini gözlemleyin ve kabından su içtiğini göremezseniz, nereden su içtiğini bulmaya çalışın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder